Księgarnia wydawnictwa Akcent Moje konto  
  Katalog » Książki » Moje konto     
Kategorie
Książki
Wyszukiwanie
Wyraz(y):
Przedział cenowy:
do
Wyszukiwanie zaawansowane
Informacje
Regulamin
Kontakt
Dostawa
Mapa strony
Katalog tytułów
Kontakt
e-mailNapisz do nas
Tel22 862 17 96

Odbieramy telefony w godzinach
10:00–17:00
Informacje o tytule
Moja Polska - moi Polacy. Eksploracje & obserwacje
Cena katalogowa: 49,00 zł
Nasza cena: 49,00 zł
Oszczędzasz: 0,00 zł
Zamawiana ilość:  
Wydawca Akcent
Dostępność Dostępny
Dostępność
Średnia ocena
Brak recenzji
Dodatkowe zdjęcia
 Brak dodatkowych zdjęć.
Opis

Antologia prezentuje teksty 44 wybitnych osobistości z Niemiec, które poprzez doświadczenia prywatne i zawodowe w sposób szczególny związane są z Polską.
Na podstawie indywidualnych eksploracji i obserwacji kreślą one barwną paletę wizerunków kraju nad Wisłą i jego mieszkańców.

Książka pod redakcją Dietera Bingena, Marka Hałuba, Matthiasa Webera

Z przedmowy

W roku 2016 Polacy i Niemcy obchodzą dwudziestą piątą rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W listopadzie roku 2015 minęła dokładnie pięćdziesiąta rocznica wymiany listów przez polskich i niemieckich biskupów. Polscy biskupi zwracając się wówczas do swoich niemieckich konfratrów wyrazili nadzieję, że ci przyjmą „po bratersku wyciągnięte ręce”. Od tego czasu Polacy i Niemcy przeszli długą drogę budowania porozumienia, które niekiedy określa się mianem „cudu”, choć jest ono dziełem ludzi. Już prawie dwieście lat temu nasze narody uczyniły pierwsze kroki zmierzające do zawiązania braterstwa w imię wolności, gdy Niemcy po upadku powstania listopadowego z 1830/1831 r. – jak to obrazowo opisywała ówczesna prasa niemiecka – „tłoczyli się”, by podać ręce polskim bojownikom o wolność podążającym z Polski na emigrację do Francji. Obrazy te zachowały się również w tworzonych wówczas przez niemieckich autorów pieśniach poświęconych powstaniu listopadowemu i jego skutkom:


Gdyś mówił te słowa, żegnałeś się z nami.
Podaną dłoń ścisnęliśmy, czując ból.
Wnet przyszło pragnienie, by musnąć ustami
prochy na twojej szacie z bitewnych pól.

(Gustav Schwab, Uchodźca, 1831;
tłumaczenie wiersza: Tomasz Małyszek)


Dziś, ćwierć wieku po upadku żelaznej kurtyny, Polska i Niemcy, a w konsekwencji i ich wzajemne stosunki, zmieniły się diametralnie. Topnieje grono tych, którzy doświadczyli okropności drugiej wojny światowej, a wkrótce całe to pokolenie na zawsze od nas odejdzie. Młodzi zaś nie są już dziś w stanie wyobrazić sobie, jak bardzo granice państwowe dzieliły kiedyś ludzi i jak trudno było je przekraczać. Mają to szczęście, że o życiu codziennym w realiach komunizmu dowiadują się wyłącznie z drugiej ręki, a z podziałem Europy i Niemiec oraz z pojęciami takimi, jak zimna wojna czy żelazna kurtyna stykają się co najwyżej na lekcjach historii, w miejscach pamięci lub w muzeach.
Nigdy dotąd w przeszłości kontakty i więzy łączące Polskę i Niemcy we wszystkich dziedzinach życia nie były tak ścisłe, jak dzisiaj. Przełom i związane z nim późniejsze otwarcie z lat 1989/1990, potwierdzone Traktatem między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r., stworzyły solidną podstawę do współpracy na wszystkich płaszczyznach, dzięki czemu dialog polsko-niemiecki bardzo szybko osiągnął nową jakość. Mijające właśnie ćwierćwiecze było świadkiem zarówno gestów pojednania, jak i nieporozumień, różnic w poglądach oraz rozczarowań. Wreszcie można było mówić, a czasem nawet spierać się, na temat tego, co nas łączy, a co dzieli w dziejach naszego wielowiekowego sąsiedztwa. Doświadczaliśmy bogactwa form wspólnego pamiętania i pielęgnowania pamięci o historii wieku XX – w nauce, poprzez rozliczne wystawy, jak i w pracy z młodzieżą, a także w dyskusjach politycznych i mediach.
Wszystko to doprowadziło do zbliżenia, które wcześniej uznawano za prawie niemożliwe. Powoli przełamywane są zakorzenione, na pozór trudne do zwalczenia, stereotypy, jak ten o „odwiecznej wrogości” między Polakami i Niemcami lub ten o „polskiej gospodarce” – to prawda, spora część naszej wspólnej historii „udała się nam”, jak czytamy w jednej z zawartych w niniejszym tomie wypowiedzi. Jednocześnie jednak oba nasze sąsiadujące ze sobą kraje stoją dziś w zjednoczonej Europie przed ogromnymi wyzwaniami, którymi są zwłaszcza kwestia wspólnej waluty i finansów, groźba Grexitu i Brexitu, przyjęcie milionów uchodźców, kryzys liberalnej demokracji, jak też sprawa dalszego istnienia Unii Europejskiej – to tylko kilka przykładów.

Inicjatywa przygotowania tej książki ma swoją genezę we współpracy naukowej jej redaktorów. Istotny impuls dla projektu i jego koncepcji pochodzi od polskiego germanisty, prof. dr. hab. dr. h.c. mult. Huberta Orłowskiego, który w roku 2009 wydał po polsku antologię Moje Niemcy – moi Niemcy. Odpominania polskie (Poznań 2009). Wybitni polscy naukowcy i pisarze opowiadają w niej o „swoich” Niemczech i „swoich” Niemcach. W ten sposób powstała fascynująca panorama polskich spojrzeń na zachodniego sąsiada.
W niniejszym tomie pt. Moja Polska – moi Polacy odbija się niczym w zwierciadle idea dzieła wydanego przez Huberta Orłowskiego, przy jednoczesnym rozszerzeniu i zróżnicowaniu kręgu osób poproszonych o podzielenie się swoimi refleksjami. Redaktorzy zaprosili do współtworzenia tej publikacji wybitne osobistości z Niemiec, które poprzez rozmaite powiązania z Polską działały na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich bądź też na rzecz samej Polski oraz jej mieszkańców, m.in. polityków, naukowców, pisarzy, artystów, dziennikarzy i duchownych. Refleksje odnoszące się do przeszłości i przyszłości, wspomnienia, zapisy doświadczeń i osądy pokazują nam wyraźnie, że Autorki i Autorzy są nie tylko świadkami wydarzeń XX i XXI stulecia, lecz również sami kształtowali polsko-niemieckie dzieje. Bez problemu można było rozszerzyć grono osób zaproszonych do współpracy przy tym projekcie, zachowując jednocześnie te same kryteria ich doboru; trud decyzji ponieśliśmy my, redaktorzy, i nie było to zadanie łatwe – antologia niniejsza, która ukazuje się jednocześnie w tomach w języku niemieckim i polskim, nie powinna bowiem przekroczyć pewnej, z góry założonej objętości.
I tak Niemcy dzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami o Polsce i jej mieszkańcach, a także opisują swoje drogi do zrozumienia Polski i ukazują różnorodne perspektywy, z jakich ją postrzegają. Czterdzieści dwa teksty ułożono alfabetycznie, według nazwisk autorów. Zostały one obudowane Słowem wstępnym Franka-Waltera Steinmeiera, urzędującego ministra spraw zagranicznych RFN i Słowem na zakończenie Hansa-Dietricha Genschera, ministra spraw zagranicznych RFN, którego podpis widnieje pod traktatem o dobrym sąsiedztwie. Napawa nas głębokim smutkiem, że ten „wielki Niemiec i wielki Europejczyk” (według słów Franka-Waltera Steinmeiera) odszedł od nas na zawsze.
W niniejszej antologii znajduje się także tekst wielkiego tłumacza i wieloletniego dyrektora Deutsches Polen-Institut w Darmstadt, prof. dr. h.c. mult. Karla Dedeciusa. Niestety, nie było mu dane ukończenie pracy nad nim, w związku z czym publikujemy tutaj jego niezwykły fragment. Zachowamy Karla Dedeciusa, który przez całe życie angażował się na rzecz polsko-niemieckiego pojednania, w naszej wdzięcznej pamięci.
Intencje redaktorów podobne są do tych, które przyświecały Hubertowi Orłowskiemu: obecna w tej antologii subiektywna, autobiograficzna, oparta na doświadczeniach związanych z Polską narracja ma zwrócić uwagę na ten kraj i mieszkających w nim ludzi. Autorki i Autorzy nie otrzymali żadnych wskazówek dotyczących treści ani aspektów formalnych, mieli całkowitą wolność w wyborze podejmowanych tematów, a także form kompozycji tekstów. Zależało nam jedynie na zachęceniu ich do ukazania Polski i Polaków z własnej perspektywy – co zaowocowało różnorodnością form i treści prezentowanych tekstów. Nie było to jednak celem samym w sobie: refleksja nad stosunkami polsko-niemieckimi w przeszłości i teraźniejszości, uhonorowanie polskich osobistości i dyskusja o polskiej kulturze powinny stać się przyczynkiem do pomyślnego kształtowania obecnego i przyszłego polsko-niemieckiego sąsiedztwa – dobre stosunki wymagają bowiem nieustannego pielęgnowania, jeśli mają być trwałe i w dalszej perspektywie nadal rozwijane.
Idee głoszone w pieśniach, mowach i innych dokumentach w roku 1832 podczas festynu wolności w Hambach („Losy nasze są ze sobą splecione”, „nie ma wolnych Niemiec bez wolnej Polski”) są dzisiaj wyraźnie obecne w przekonaniu, że dzięki walczącej o wolność „Solidarności” Polacy mają decydujące zasługi w upadku muru berlińskiego...Autor: Dieter Bingen, Marek Hałub, Matthias Weber (red.)
ISBN: 978-83-943728-2-8
Liczba stron: 368
Oprawa: twarda
Data premiery: czerwiec 2016
Recenzje
 Nikt jeszcze nie napisał recenzji o tym tytule.
Napisz recenzję
Data dodania: 20 czerwca 2016.
Poprzedni tytuł Tytuł 18 z 19 w kategorii Książki Następny tytuł
Koszyk
Logowanie
E-mail:
Hasło:


Bezpieczne logowanie

Rejestracja konta

Przypomnienie hasła
Powiadomienia
PowiadomieniaInformuj mnie o aktualizacjach Moja Polska - moi Polacy. Eksploracje & obserwacje
Powiadom znajomego
Powiedz o tym tytule swoim znajomym
Bestsellery
Mój przyjaciel Michael
Mój przyjaciel Michael
43,90 zł
Kluczowe decyzje
Kluczowe decyzje
49,99 zł
Człowiek, który pokochał Yngvego
Człowiek, który pokochał Yngvego
36,99 zł
Ostatnio oglądane
Moja Polska - moi Polacy. Eksp
Powered by 2008 oscGold